ایده طراحی دکوراسیون اداری

20 ایده الهام بخش دکوراسیون اداری

امروزه مدیران سازمان ها و شرکت های مختلف با اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی اداری آشنایی کامل دارند. طراحی دکوراسیون داخلی اداری باید به شکل هدفمند و با دقت بسیار زیادی انجام شود. چرا که این موضوع بر روی بازده نهایی کارکنان آن اداره تاثیر زیادی خواهد داشت.

طراحی دکوراسیون اداری هوشمند باید بتواند فضای مناسب در اختیار کارمندان بگذارد تا حد ممکن از خستگی کار روزمره آنها جلوگیری کند. از سوی دیگر باید فضای اداره به خوبی مدیریت شود تا رفت و آمد و انجام فعالیت های مختلف برای همه امکان پذیر باشد. از سوی دیگر داشتن طراحی دکوراسیون اداری چشمگیر و زیبا قطعاً می تواند ارباب رجوع و سایر افرادی که به سازمان شما مراجعه می کنند را تحت تاثیر قرار دهد.

 

ایده های الهام بخش در طراحی دکوراسیون اداری

 

۱. به طرح ها دقت کنید

با توجه به طرح های ایجاد شده توسط عناصر مختلف در دکوراسیون داخلی اداری، باعث می شود جلوه نهایی اداره سازمان شما زیباتر به نظر برسد. استفاده هوشمندانه از طرح های ایجاد شده گوناگون می تواند روی جلوه نهایی کار تأثیر زیادی بگذارد. به عنوان مثال وقتی فضای اداره شما کوچک است، پیشنهاد می شود که سراغ طرح های با ظرافت بالا بروید. چرا که انجام این کار باعث می شود فضا بزرگتر به نظر برسد. البته شلوغی بیش از حد نیز باعث ایجاد حالت آشفتگی در بیننده خواهد شد. پس بهتر است است اگر قصد استفاده از آجرهای طرح داری و رنگ آمیزی های مختلف را دارید، حتماً با افراد با تجربه و متخصص مشورت کنید.

 

۲. ایده آل گرایی و سادگی

ایده آل گرا بودن در زمان طراحی بخشهای مختلف داخلی یک اداره باعث می شود تا روند این کار را به صورت هدفمند انجام دهید. با انجام چنین کاری از اضافه شدن بخش های بلا استفاده به طراحی دکوراسیون اداری جلوگیری خواهد کرد. همچنین ساده بودن طراحی دکوراسیون یک اداره باعث می شود عناصر اضافی در آن کمتر به چشم می آید و در نتیجه تمرکز کارمندان یا تمامی بینندگان محیط بر روی موضوع اصلی حفظ شود. در نظر گرفتن دو پارامتر ایده آل گرایی و سادگی باعث می شود تا بتوانید هزینه های مورد نیاز برای آماده سازی دکوراسیون اداری را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. از سوی دیگر بعد از از طراحی دکوراسیون اداری با توجه به این دو پارامتر، شاهد افزایش کارایی و بازده کارمندان خود خواهید بود.

 

۳. از رنگ های جذاب استفاده کنید

بسیاری تصور می کنند که طراحی دکوراسیون اداری به شکل ساده و هدفمند باید کاملاً بی روح و جدی باشد. بهتر است این تصور اشتباه را دور بریزید، چرا که کار مداوم در یک محیط خاکستری یا سفید بی روح قطعاً سلامت روان کارمندان شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد و در نتیجه باعث کاهش کارایی آنها می شود. استفاده از از رنگ های شاد و براق در کنار رنگ های معمولی مانند سفید و خاکستری باعث می شود تا از میزان سردی طراحی اولیه کاسته شود. البته در زمان استفاده از رنگ ها باید بسیار محتاط باشید چرا که در صورت انجام انتخابهای نامناسب، نتیجه کار معکوس خواهد شد. اما استفاده اصولی از رنگ ها باعث افزایش سطح انرژی در محیط اطراف دفتر شما می باشد و افرادی که با چنین فضایی سروکار دارند قطعاً بازده بالاتری دارند. در این میان استفاده اصولی از نورپردازی نیز اجازه می دهد تا رنگ آمیزی خلاقانه شما بهتر به چشم بیاید.

 

۴. به طراحی اتاق کنفرانس توجه داشته باشید

ایده طراحی دکوراسیون اداری - طراحی اتاق کنفرانس

یکی از بخشهای داخلی مهم هر اداره یا شرکت، اتاق کنفرانس است. همیشه تصمیمات مهم یک اداره از درون اتاق کنفرانس بیرون می آیند. توجه به نورپردازی صحیح در این اتاق باعث می شود تا بتوانیم مرکز توجه را به خوبی مشخص کنید. اما فراموش نکنید که بقیه حاضرین در این اتاق نیز به نور نیاز دارند و از همین رو باید میزان نور یکنواخت و مناسب در اختیار همگان قرار گیرد. از سوی دیگر نباید سراغ طراحی های شلوغ و چشمگیر بروید. سادگی و اتاق کنفرانس باعث می شود تا توجه همه بر روی یک موضوع خاص جمع شود و در نتیجه مذاکرات گوناگون یا جلسات مختلف بهتر انجام خواهد شد.

 

۵. استفاده خلاقانه از اشکال گوناگون

در زمان طراحی دکوراسیون اداری هر یک از عناصر نقش خاص خود را دارند. به عنوان مثال داکت های عبور سیم کشی های مختلف، آیین نامه ها، تابلو اعلانات، تابلوی ایده ها و… همگی ممکن است جزء بخش های ضروری و دکوراسیون داخلی باشند. این بخش ها معمولاً دارای شکل ظاهری خاصی هستند و در نتیجه به کارگیری آنها باعث ایجاد یکنواختی خواهد شد. استفاده خلاقانه از اشکال گوناگون برای تغییر ظاهر این بخش های ضروری می تواند ایده جالبی باشد. به عنوان مثال استفاده از اشکال دایره به جای نمونه های مربعی، ترکیب اشکال هندسی مختلف و… می تواند اجازه دهد تا این قسمت ها زیباتر به چشم می آیند. یکی از روش های جذاب طراحان داخلی اداری سراغ آنها می روند، استفاده از عناصر کوچک با اشکال هندسی مختلف می باشد. انجام این کار نیز به بودجه که می نیاز دارد و می تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد.

 

۶. سراغ طراحی مدرن بروید

طراحی دکوراسیون اداری به صورت مدرن امروزه گزینه محبوب برای مدیران شرکتها و سازمانهای مختلف است. داشتن دیدگاه مدرن بر روی تمامی عناصر موجود در طراحی دکوراسیون داخلی تاثیر می گذارد. البته نیاز نیست هزینه زیادی کنید، فقط کافیست بدانید چگونه یک دکوراسیون اداری قدیمی را به مدرن تبدیل کنید!

در این حالت شما می توانید صندلی ها و میزهای اداره خود را به صورت اختصاصی طراحی کنید که راحتی کارمندان را تامین کند و از طرفی فضای کمتری اشغال نماید. از سوی دیگر برای تزیین بخش های مختلف می توانید سراغ مجسمه ها، قفسه کتاب، قاب عکس و… با طراحی مینیمال بروید. استفاده از طراحی مدرن برای اداره هایی که فضای محدود در اختیار دارند گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. همچنین بهتر است یک اتاق استراحت برای کارکنان خود در نظر بگیرید که بتوانند اوقات فراغت محدود خود را در آن بگذرانند و انرژی خود را بازیابند.

 

۷. از طبیعت الهام بگیرید

عناصر مختلفی که در طبیعت وجود دارند و حس و حال مناسبی به ما القا می کند و در نتیجه انرژی بیشتری برای کار در اختیار داریم. استفاده از عناصر طبیعی این روزها گزینه بسیار مناسبی برای دفترهای خانگی است. اما طراحی دکوراسیون اداری با استفاده از دیوارهای سبز، متریال طبیعی مانند سنگ و چوب و… باعث می شود تا فضای محیط کار آرامش بخش باشد.

ایده طراحی دکوراسیون اداری - الهام گرفتن از طبیعت

اگر کارمندان تان در طول روز با استرس زیادی مواجه هستند، انتخاب این سبک طراحی قطعاً یکی از بهترین گزینه ها برای شما خواهد بود. به خصوص استفاده هوشمندانه از گیاهان سازگار با محیط های اداری می توانند یکی از بهترین راهکارها پیش روی شما باشد. در زمان بررسی های انجام شده نشان دهنده این است که محیط های کاری که برای طراحی آنها از طبیعت الهام گرفته اند، بهبود سطح خلاقیت کارمندان کمک می کنند.

 

۸. ایجاد تعادل بین کاربرد و ظاهر زیبا

بسیاری به اشتباه تصور می کنند که طراحی داخلی دفتر صرفاً بر روی موضوع زیبایی تمرکز دارد. این در صورتی است که امروزه طراحان حرفه ای بیشتر بر روی این موضوع تمرکز دارند که فضای کار مناسب را در اختیار هر کارمند قرار دهند و به این صورت باعث افزایش بهره دهی آنها شوند. ولی قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم که توجه بیش از حد به کاربرد باعث بی روح شدن فضا می گردد. در نتیجه حتماً زمان طراحی دکوراسیون اداری این موضوع را با طراحان در میان بگذارید که هدف شما از انجام طراحی دکوراسیون اداری چیست و انتظار چه مزایایی را دارید. در بسیاری از موارد دیده شده که هیچ توجهی به کارایی دکوراسیون صورت نگرفته و در نتیجه انجام تمامی فعالیت ها با مشکل روبرو نشود.

 

۹. طراحی دکوراسیون اداری محیط اشتراکی

در بسیاری از ادارات و شرکت ها، تعامل مناسب کارکنان با یکدیگر اهمیت بالایی دارد. در نتیجه طراحی داخلی باید به سمت و سویی هدایت شود که فضای کافی برای تعامل کارکنان در اختیارشان قرار بگیرد. در این محیط ها باید روند رفت و آمد برای همه راحت شود و دسترسی به بخش های مختلف شرکت آسان باشد.

ایده طراحی دکوراسیون اداری - طراحی دکوراسیون اداری محیط اشتراکی
استفاده از پارتیشن اداری مناسب در چنین شرایطی اجازه می دهد تا به راحتی تفکیک بخشهای مختلف اداره خود را انجام دهید. از سوی دیگر استفاده از صندلی های متحرک، سیستمهای تکنولوژیکی مختلف مانند شبکه های پیام رسانی داخلی بر روی سیستم ها و… باعث ایجاد تعامل بیشتر بین بخش های مختلف سازمان شما خواهد شد.

 

۱۰. از شفافیت استفاده کنید

جداسازی بخش های مختلف یک اداره شرکت باعث می شود تا فضای کار اختصاصی در اختیار نیروهای شما قرار بگیرد. از طرفی همین موضوع باعث می شود تا کارمندان شما احساس کنند در یک جعبه بسته در حال فعالیت هستند. استفاده از پارتیشن های شیشه ای برای جلوگیری از این مشکل می توانند گزینه های مناسبی باشند.

ایده طراحی دکوراسیون اداری - استفاده از پارتیشن شیشه ای

با استفاده از این محصولات علاوه بر اینکه بخش های مختلف سازمان خود را جداسازی کرده اید، همزمان می بینید که نور طبیعی به راحتی در بخش های مختلف ساختمان پخش می شود و دید کافی برای همه وجود دارد. استفاده از این محصولات در طولانی مدت باعث کاهش میزان مصرف انرژی برای روشنایی و جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد شد.

 

۱۱. طراحی مینیمال محل کار

یکی از جدید ترین روش ها، طراحی دکوراسیون اداری مینیمال است که به تازگی مورد توجه همگان قرار گرفته است. در طراحی مینیمال همواره سر می شود تا از شلوغی بیش از حد محیط جلوگیری گردد. به همین دلیل بسیاری از شرکت های و اداراتی که فضای کار محدودی در اختیار دارند، سراغ این سبک طراحی می روند. استفاده از رنگ های یکنواخت و ملایم در این سبک طراحی همواره آرامش مناسبی را در ذهن بیننده بر جای می گذارد. سبک مینیمال شباهت زیادی به طراحی مدرن دارد. اما در آن سعی شده تا از پالت رنگی محدودی برای طراحی استفاده شود و از سوی دیگر خطوط کاملا واضح و هدفمند استفاده شده اند. وجود همین خطوط به صورت هدفمند باعث میشود مسیر نگاه بیننده به راحتی قابل کنترل باشد و از همین رو تاثیر بیشتری بر روی افراد بگذارد.

 

۱۲. از متریال گوناگون استفاده کنید

خوشبختانه به لطف پیشرفت تکنولوژی امروزه امکان استفاده از متریال های گوناگون برای طراحی دکوراسیون داخلی اداری وجود دارد. اما این که کدام یک از این متریال با یکدیگر سازگاری بیشتری دارند و می توانند جلوه نهایی زیباتری در اختیار ما قرار دهند اهمیت بالایی خواهد داشت. یکی از ترکیب های جذاب که توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند، ایجاد طرح های مختلف با چوب و شیشه است. استفاده از دربهای چوبی برای قسمتهای مختلف به همراه دیوارهای شیشه ای همواره تاثیر مثبتی بر روی کارکنان و سایر مراجعه کنندگان به اداره شما خواهد گذاشت.

 

۱۳. استفاده هوشمندانه از خطوط

خطوط در طراحی دکوراسیون اداری اهمیت بسیار بالایی دارند و می توانند جهت دید مخاطب را به راحتی کنترل کنند. امروزه با استفاده از متریال مختلف مانند چوب و سنگ یا آجر های مصنوعی می توانید این خطوط را بر روی بخش های مختلف دکوراسیون اداری اجرا کنید. یکی دیگر از ایده های جذاب برای خلق خطوط زیبا، استفاده از چراغ های ال ای دی خطی است. با استفاده از این چراغ ها شما تجهیزات روشنایی خود را درون سایر بخش های دکوراسیون جایگذاری کرده و علاوه بر تامین روشنایی طرح های جذاب نیز ایجاد می کنید. امکان به وجود آوردن اشکال هندسی گوناگون بر روی سقف یا دیوار با استفاده از این چراغ ها وجود دارد و اجازه می دهد تا خلاقیت بیشتری برای انجام فعالیت های خود به خرج دهید.

 

۱۴. تلفیق طراحی دکوراسیون اداری مدرن و سنتی

در طراحی و دکوراسیون سنتی ما طرح ها و نقش های بسیار زیادی دیده می شود. امکان به کارگیری متریال گوناگون کمک می کند تا بتوانیم بخش هایی از شرکت یا اداره خود را به شیوه های مدرن طراحی کرده و با استفاده از عناصر سنتی و اصیل ایرانی آنها را تزیین کنیم. البته انجام این کار به شکل خودسرانه و بی هدف قطعاً نتیجه معکوس در پی خواهد داشت. روند استفاده از عناصر سنتی یا باستانی ایران در طراحی دکوراسیون مدرن باید زیر نظر طراح حرفه ای و آموزش دیده انجام شود. چرا که هر کدام از این عناصر اگر در جای اشتباهی قرار بگیرند باعث به هم ریختن تمرکز افراد خواهند شد.

 

۱۵. چراغ سبک طراحی تمیز و پرنور بروید

در موارد زیر خاصی که نظم و زیبایی همزمان مد نظر شماست، می توانید سراغ متریال با پالت رنگی یکنواخت بروید. قبلا گفته شد که این سبک طراحی ممکن است باعث ایجاد حالت یکنواخت در فضای اداره شما شود. اما در موارد بسیاری این موضوع به وضوح دیده شده که هارمونی و هماهنگی بین بخش های مختلف ه یک محیط اداری افزایش می یابد و از همین رو کمترین مانع بر سر راه تمرکز نیروی کار خواهد بود. البته برای جلوگیری از بروز این یکنواختی نیز راهکارهایی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها، استفاده از عناصر تزئینی مختلف مانند مجسمه ها، گلدانهای زیبا یا تجهیزات نورپردازی با جلوه ای متفاوت خواهد بود.

 

۱۶. طراحی دکوراسیون اداری صنعتی

یکی از سبک های جذاب طراحی دکوراسیون اداری، جراحی یک محیط به شکل صنعتی می باشد. در بسیاری از موارد می بینیم که طراحان عمداً از متریالی استفاده می کنند که بخشی از تاسیسات و زیرسازی های یک محیط به چشم بیاید. انجام این کار اجازه می دهد بتوانید ظاهری خاص به محیط اداره خود بخشید. همچنین به رنگ آمیزی و تزیین ساده برای بخش های مختلف داخلی یک ساختمان نیز می تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از ایجاد یکنواختی در طراحی شود. ایده قطعاً برای شرکت های فعال در زمینه های صنعتی گوناگون می تواند راهکار مناسبی باشد و با نوع کسب و کار آنها نیز سازگاری کافی دارد.

 

۱۷. از نور طبیعی بهترین استفاده را ببرید

ایده طراحی دکوراسیون اداری - بهره بردن از نور طبیعی

وجود نور طبیعی در محیط یک اداره باعث می شود تا انواع گیاهان خاصی که نگهداری می کنید شرایط زندگی راحت تری داشته باشند. از سوی دیگر نیاز شما به تجهیزات روشنایی گوناگون در طول ساعات روز کاهش خواهد یافت و به این صورت باعث کاهش مصرف انرژی می شوید. وجود نور طبیعی در یک محیط کاری باعث افزایش سطح انرژی افراد فعال در آن محیط می شود. در صورتی که اداره شما یک محیط نورگیر مناسب دارد می توانید عناصر تزئینی و کاربردی مختلف را برای جلب توجه بیشتر در نزدیک پنجره ها قرار دهید. از سوی دیگر طراحی هوشمندانه پنجره ها به شیوه مدرن باعث ایجاد جلوه ظاهری زیبا و خیره کننده خواهد شد.

 

۱۸. با طراحی دکوراسیون اداری فردگرا آشنا شوید

در این شیوه طراحی دکوراسیون اداری معمولاً تمرکز افراد بر روی پارامترهای مهمی مانند ایجاد فضای شخصی برای افزایش تمرکز کارکنان است. برای انجام این سبک از طراحی باید روند کار به گونه ای باشد که تمرکز کارمند تا تا حد بسیار زیادی بر روی وظایف خود باشد. علاوه بر این افراد فعال در چنین محیط هایی باید بتوانند از محیط اطراف خود لذت ببرند و عناصر مختلفی را ببینند که به افزایش سطح انرژی آنها کمک می کند.
در صورتی که قصد اجرای این نمونه از طراحی دکوراسیون را دارید، بهتر است اجازه دهید تا محیط شخصی کار هر کدام از کارمندان طبق سلیقه او اما در چارچوبی خاص تزیین شود. البته نباید فراموش کنیم که در بسیاری از موارد ایجاد فضای شخصی تنها بخشی از روند طراحی دکوراسیون اداری شرکت یا اداره است. علاوه بر این قسمتها می توان محیط کار اشتراکی خاصی را نیز در کنار این بخش ها قرار داد تا به این صورت تعامل بین بخش های مختلف سازمان افزایش یابد.

 

۱۹. طراحی با توجه به اهداف و کاربرد

فرض کنید قصد طراحی دکوراسیون اداری یک شرکت فعال در زمینه تولید بازی را دارید. در چنین شرایطی باید فضای کافی برای تعامل و همفکری بین اعضا فراهم باشد. از سوی دیگر عناصر مختلفی که در محیط استفاده می شوند باید با کاربری شرکت همخوانی لازم را داشته باشند تا به اینصورت همواره اهداف سازمانی به کارکنان یادآوری شود. قرار دادن تابلوهایی با عبارات مرتبط و خوشایند، مجسمه ها یا عناصر تزئینی جذاب و سایر وسایل تزیینی مختلف مرتبط با نوع کاری که در شرکت انجام می گیرد، قطعاً گامی مثبت در راستای بهینه سازی فضای شرکت خواهد بود.

 

۲۰. طراحی دکوراسیون اداری به شکل اصولی و استاندارد

امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی شاهد آن هستیم که طراحان دکوراسیون اداری می توانند از مواد اولیه گوناگون یا نرم افزارهای طراحی متفاوت برای انجام کارهای خود استفاده کنند. وجود این ابزار ها دامنه خلاقیت این افراد را افزایش می دهد و کمک می کند تا در نهایت اداره شما به شکل دلخواهتان طراحی شود. پیشنهاد نهایی ما به شما این است که حتماً برای طراحی دکوراسیون اداری و حتی اجرای ایده های خود در این زمینه سراغ افراد حرفه ای بروید. چرا که آنها آموزش های لازم در خصوص جنبه های مختلف کار طراحی دکوراسیون اداری را دیده اند و قطعاً استفاده از تجربیات و تخصص آنها می تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه آورد.

 

سوالات متداول

طراحی دکوراسیون اداری به صورت اصولی چگونه است؟

برای طراحی دکوراسیون اداری به شکل اصولی باید علاوه بر زیبایی، تمرکز ویژه بر موضوع کاربرد و هدفمندی بخشهای مختلف دکوراسیون نیز داشته باشیم.

جذاب ترین ایده ها برای طراحی دکوراسیون اداری کدامند؟

در این مطلب ۲۰ ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون اداری را در اختیار شما قرار داده ایم که میتوانید آنها را مطالعه کنید.

چه نکاتی را برای طراحی دکوراسیون اداری باید در نظر داشته باشیم؟

برای طراحی دکوراسیون اداری باید حتماً از از روش های استفاده کنید که برروی کاربرد و افزایش بهره دهی کارمندان تمرکز دارند.

بهترین روش طراحی دکوراسیون اداری کدام است؟

بهترین روش برای طراحی دکوراسیون اداری استفاده از تجربه و تخصص افراد حرفه ای در این زمینه است.

برای تغییر دکوراسیون فضای اداری خود از کجا شروع کنیم؟

برای شروع بهتر است با افراد حرفه ای در این زمینه مشورت کنید تا آنها در زمینه تصمیم گیری اولیه شما را راهنمایی کنند.