طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری

مزایای طراحی بیوفیلیک در دکوراسیون اداری: آوردن طبیعت به داخل محیط کار

آیا شما با طراحی بیوفیلیک آشنایی دارید؟ بیوفیلیک یک سبک طراحی نسبتا مدرن به حساب می آید که ویژگی های مثبت زیادی را در خود جای داده است. به صورت کلی، این سبک ترکیبی زیبا از معماری و طبیعت به حساب می آید. همه انسان ها از نظر روحی و جسمی به طبیعت نیاز دارند. اینجاست که استفاده از سبک های خاصی همچون بیوفیلیک به مسئله ای مهم و کلیدی تبدیل می شود. این سبک طراحی معماری سعی دارد تا با ادغام طبیعت و زندگی انسان، بر روی الگوی روزانه افراد تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد. به خاطر داشته باشید که در این سبک ویژگی هایی همچون گیاهان، آب، متریال طبیعی و غیره اهمیت زیادی به دست می آورند. امروز ما قصد داریم تا در مورد این سبک طراحی دکوراسیون اداری و ویژگی هایش با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

طراحی بیوفیلیک چیست؟

طراحی بیوفیلیک چیست؟

بیایید تا کارمان را با پاسخ به یک سوال مهم و کلیدی شروع کنیم: طراحی بیوفیلیک چیست و چه ویژگی هایی را در خود جای داده است؟ همانطور که گفته شد بیوفیلیک به معنای طراحی معماری مدرن و طبیعت است. عشق به طبیعت و محیط سر سبز، یک ویژگی ذاتی انسان به حساب می آید. در طی این طراحی، معماران همه تلاش خود را به کار می گیرند تا محیط های اداری و محیط های کاری را با طبیعت پیوند بزنند. این مسئله مزایای زیادی را در خود جای داده است. این سبک طراحی به گونه ای ایجاد شده تا برای هر فرد، یک فضای آرامش بخش را ایجاد نماید. به خاطر داشته باشید که این سبک طراحی فقط برای ساختمان های اداری نیست. امروزه خانه ها و ساختمان های مسکونی هم از این سبک ویژه استفاده می نمایند.

یکی از مهم ترین عناصر این سبک طراحی دکوراسیون اداری مربوط به گل و گیاه های مختلف است. پس افراد در طی این سبک طراحی می توانند در هر موقعیتی که دوست داشتند از گیاه ها و گل های مختلف استفاده نمایند. به خاطر داشته باشید که همخوانی گیاه با محیط یک مسئله پر اهمیت به حساب می آید. مسئله ای که عدم توجه به آن مشکلات جدی را برای کاربران ایجاد خواهد کرد این سبک طراحی نه تنها از نظر فیزیکی و جسمانی، بلکه از نظر روانی هم بر روی کارمندان یک مجموعه تاثیر گذار خواهد بود. همین مسئله هم باعث شده تا امروزه شرکت های بزرگ و مطرح بین المللی نسبت به استفاده از این سبک طراحی علاقه زیادی نشان دهند.

اجزای اصلی این سبک طراحی

اجزای اصلی معماری بیوفیلیک

طراحی بیوفیلیک همچون دیگر سبک های مطرح طراحی، یک سری اجزای اصلی را در خود جای داده است. همین اجزای اصلی هم بر روی میزان محبوبیت آن تاثیر گذار بوده اند. در لیست زیر شما می توانید چند مورد از مهم ترین جنبه هایی که توسط این طراحی باید مد نظر قرار داده شوند را مشاهده نمایید. همه این موارد اهمیت زیادی خواهند داشت.

  • استفاده از نور طبیعی
  • استفاده از آب در محیط کاری
  • استفاده از رنگ های عادی یا خنثی
  • استفاده از مبلمان متناسب با محیط کاری
  • استفاده از جریان هوا مناسب
  • طراحی پلان در بهترین حالت ممکن

عدم توجه به یکی از این موارد می تواند مشکلات جدی را برای طراحی در این سبک ایجاد نماید. اگر شما هم به این سبک طراحی علاقه مند هستید و ترجیح می دهید تا آن را در موقعیت های مختلف به کار گیرید، با خیال راحت و بدون هیچ مشکل خاصی می توانید از خدمات کلی و جامع مجموعه پیرامید طرح استفاده نمایید.

مزایای استفاده از معماری بیوفیلیک

مزایای استفاده از معماری بیوفیلیک

همانطور که در قسمت های قبل تر هم به این مسئله مهم اشاره کردیم، به کار گیری سبک طراحی بیوفیلیک می توانند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. همین مزایا هم باعث شده اند تا استفاده از آن در موقعیت های مختلف به مسئله ای مهم و کلیدی تبدیل شود. به خاطر داشته باشید که مزایای مربوط به این سبک طراحی را می توان در دو دسته بندی اصلی یعنی مزایای فیزیکی و روانی تقسیم کرد. اولین مورد از مهم ترین مزایای این سبک طراحی مربوط به تاثیرات روانی اش می باشد. این سبک طراحی استرس افراد را کمتر می کند. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط سازمان بهداشت جهانی، عدم پیوند با طبیعت باعث می شود تا بیماری های قلبی و عروقی میان مردم و یک گروه خاص از جامعه رایج شود. در نتیجه، استفاده از این سبک طراحی احتمال ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد.

کاهش استرس، افزایش خلاقیت و بالا رفتن سطح بهره وری از جمله دیگر مزایای معماری بیوفیلیک به حساب می آیند. زمانی که یک شرکت از این سبک طراحی برای محیط داخلی خود استفاده می کند، به راحتی سطح استرس کارکنان را کاهش می دهد. زمانی که سطح استرس کاهش پیدا کند و آرامش بالا تر رود، بهره وری و تمرکز هم افزایش پیدا خواهد کرد. این مسئله منجر به افزایش سطح خلاقیت شده و در نهایت، میزان بازدهی کارکنان یک مجموعه را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد. همین مسئله هم باعث شده تا شرکت های بزرگ و مطرح دنیای تکنولوژی همچون گوگل، اپل و آمازون از این سبک طراحی استفاده نمایند.

نمونه های معروف طراحی بیوفیلیک

امروزه کشور ویتنام به عنوان یکی از کشور های پیشرو در زمینه استفاده از معماری بیوفیلیک شناخته شده است. معماران این کشور، ساختمان های مطرحی را با استفاده از این سبک طراحی ایجاد کرده اند.

  1. مثلا ساختمان Sky House یکی از همین ساختمان های مشهور به حساب می آید. این ساختمان که در شهر هوش مین ایجاد شده است، یک نمونه کامل از معماری بیوفیلیک به حساب می آید. در این ساختمان معماران به جای استفاده از اتاق های خیلی زیاد، پیوند را با طبیعت بیشتر کرده اند. استفاده از آب نما درون ساختمان، سیستم گردش هوا و نور پردازی طبیعی از جمله ویژگی های این ساختمان به حساب می آیند.
  2. دیگر ساختمان مطرحی که این سبک را در خود جای داده است، هتل Chicland می باشد. این هتل 21 طبقه با استفاده از خشت تولید شده و بزرگترین باغ عمودی دنیا را در خود جای داده است. البته ساختمان های دیگری در سراسر جهان هستند که با استفاده از این سبک طراحی شده اند ولی موارد مذکور، از جمله محبوب ترین و شناخته شده ترین ساختمان ها به حساب می آیند.