طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه | پیرامید طرح

طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه | پیرامید طرح

آنچه یک آزمایشگاه را در ذهن ماندگار می کند، اولین تجربه بصری بیمار است. طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه در واقع ترکیبی از سه عامل است: پزشکی، روانشناسی و هنر خلاق. خلاقیت طراح نیازهای پزشکی را با روانشناسی بیمار در می آمیزد تا محیطی آرامش آور بیافریند که در آن دلهره های بیمار آرام می گیرند. به این معنا که چشم انداز تندرستی را در دسترس وی قرار می دهند. خلاقیت طراح دکوراسیون داخلی آزمایشگاه در این است که جا به جای محیط طراحی شده، به وی وعده تندرستی بدهد.

طراحی دکوراسیون آزمایشگاه:

طراحی دکوراسیون آزمایشگاه - پیرامید طرح

برای طراحی دکوراسیون آزمایشگاه که با دکوراسیون داخلی اداری تفاوت دارد باید به چند عنصر مهم توجه شود. تردیدی نیست که تحلیل روانشناختی بیمار، می تواند الهام بخش طراح و خلاقیت دکوراتیو وی شود. در بیماری حساسیت، وسواس و نگرانی انسان افزایش می یابد. از آن جا که آزمایشگاه، مکانی برای نمونه گیری است این حساسیت های روانشناختی به اوج خود می رسند. به همین دلیل تمیزی مکان یک امتیاز بزرگ است. عناصری که برای دکوراسیون انتخاب می شوند باید از موادی باشند که به سادگی و سرعت تمیز شوند.

به عنوان مثال کورین ماده ای مناسب برای طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه است. مهم ترین ویژگی کورین که به سنگ مصنوعی نیز معروف است، خاصیت ضد باکتریال آن است. در فضایی که با عناصر آلوده ای همچون مدفوع، خون، ادرار و غیره سر و کار دارد، ضد باکتریال بودن یک امتیاز بی نظیر است. علاوه بر اینکه اسید های آزمایشگاهی نیز بر آن اثری ندارند. ضد لک و جرم نیز هست. چنین فضایی قطعا حس تمیزی را تداعی خواهد کرد. SPL که مخفف Synchronized Pressured Laminate نیز می توانند انتخاب بهینه دیگری باشند. به هر حال چه این دو ماده باشند و چه مواد دیگری که بنا به نیازهای آزمایشگاهی برگزیده می شوند، همه فضا باید حس پاکیزگی را به مراجعه کنندگان القا کند.

بهترین متریال در طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه:

اصولا برای طراحی دکوراسیون داخلی مدرن یک آزمایشگاه باید ماده و متریالی را برگزید که حاوی امتیازهای زیر باشد:

  1. در برابر گرما مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
  2. مواد شیمیایی بر آن لک و نشانی باقی نگذارند که هارمونی بصری و حس پاکیزگی را به هم بریزند.
  3. در برابر نم و رطوبت مقاوم باشد و بوی ماندگی و اصولا هیچ بوی ناخوشایندی از خود به جا بگذارد. به ویژه در بخش های نمونه گیری که خواهی نخواهی با عناصری ناخوشایند سر و کار دارد.
  4. به سادگی تمیز شود. علاوه بر این ماده انتخاب شده باید به سادگی نگهداری شود. دو عنصر مهمی که شرکت پیرامید طرح در طراحی های دکوراتیو خود چه طراحی آزمایشگاه باشد و چه دکوراسیون داخلی اداری به آن توجهی وسواس گونه دارد.پ
  5. رنگ دکوراسیون باید روشن و حاکی از امید بخشی و بهبودی باشد. نباید رنگی انتخاب شود که حس بیمار بودن را در بیمار تشدید کند.
  6. نورپردازی نیز بسته به نیازهای هر بخش طراحی شود.

تفکیک فضای داخلی آزمایشگاه

طراحی دکوراسیون آزمایشگاه - پیرامید طرح

در طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه باید تفکیک پذیری فضاها به گونه ای باشد که هم کاربردی باشند و هم حس امنیت در بیمار ایجاد کنند. خصوصا این حس امنیت روانی در طراحی اتاق انتظار بیشترین کاربرد را دارد. برای بیماری که نگران نتیجه آزمایش خود است، القای آرامش یک امتیاز محسوب می شود و به برند شدن نام آزمایشگاه کمک شایانی می کند. فضاهای روشن امید بخش و هارمونی خطوط نگرانی های بیمار را کاهش می دهند. در نتیجه هر چه طراحی حرفه ای تر و تخصصی تر باشد، نتیجه کار پذیرفتنی تر است.

بخش استقبال باید در طراحی دکوراسیون آزمایشگاه در نخستین تجربه دیداری بهترین تاثیر را بگذارد. فضاهای نورانی و رنگ های روشن دلواپسی های بیمار را به امیدواری تبدیل می کنند. اصولا در کار حرفه ای، تسلط بر روانشناسی رنگ ها یک ضرورت است و خلاقیت طراح را غنی تر می کند. اصولا فضاهایی که با بیماری سر و کار دارند خود به خود دلهره آورند. بنابراین استفاده خلاقانه از گیاهان و چیدمان بصری آن ها محیطی آرام می آفریند. مبلمان نیز باید این هارمونی را تکمیل کند و فضایی راحت و خودمانی به این بخش ببخشد. رنگ های روشنی که نورپردازی را بازتاب می دهند نیز ضد استرس اند. هر چه نخستین تجربه بیمار در این بخش خوشایند باشد، احتمال بازگشت وی به آن بیشتر است.

طراحی بخش نمونه گیری و فضاهای خصوصی:

طراحی دکوراسیون آزمایشگاه - پیرامید طرح

بخش نمونه گیری آزمایشگاه از مهم ترین قسمت های آن می باشد. زیرا اصولا بیمار با همین هدف آمده است. پس طراحی این بخش باید کاملا حرفه ای صورت بگیرد. بیشتر نمونه گیری ها، به عناصری مربوط می شوند که در زندگی روزمره با شرم و فضای خصوصی در ارتباطند. در نتیجه این بخش باید طوری طراحی شود که حس خصوصی بودن و پنهان شدن را در بیمار ایجاد کند. پاکیزگی این بخش ها یک اصل مهم در طراحی دکوراسیون داخلی است. برخلاف طراحی دکوراسیون اداری که همه چیز باید چنان شفاف و در دیدرس باشد که اعتماد ارباب رجوع را جلب کند، طراحی این بخش باید همه چیز را پنهان نگه دارد تا اعتماد بیمار آسیب نبیند.

شرکت پیرامید طرح در طراحی و ساخت این بخش ها همیشه می کوشد که فضایی کاملا امن و خصوصی خلق کند. در طراحی این شرکت کوشیده می شود که بیمار کم ترین تماس را با سطوح داشته باشد تا احساس امنیت روانی وی خدشه دار نشود.

اصول طراحی نور در طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه:

نورپردازی نیز اصل مهم دیگری در طراحی دکوراسیون داخلی آزمایشگاه است. طراحی نور، باید چندین مزیت داشته باشد. یکی اینکه فضا را به خوبی روشن کند. دوم اینکه احساسی از بهبودی در بیمار پدید آورد. سوم اینکه شدت آن بسته به بخش تخصصی آزمایشگاه متغیر باشد.

استفاده از تابلوهای مناسب و حاوی اطلاعات مفید نیز در همین راستا می تواند بی قراری انتظار را کاهش دهد. مجسمه ها و اشیاء تزئینی مرتبط نیز می توانند به فضا جلوه امن تری ببخشند.

در نهایت باید گفت که طراحی دکوراسیون داخلی یک آزمایشگاه باید طوری باشد که امنیت و سکوت آرام بخش در آن حاکم باشد. حس شلوغی اضطراب بیمار را افزایش می دهد. استفاده از رنگ های روشن، فضا را بزرگ تر نشان می دهد. متریال های عایق صوت می توانند در ایجاد این سکوت کمک بزرگی برای طراح باشند.